بالا بردن اعتماد به نفس

0
1235
بالا بردن اعتماد بنفس

به نظر مهم ترین عاملی که باعث کاهش اعتماد به نفس می شود مقایسه کردن خودمان با دیگران است که متاسفانه صفحه های مجازی خیلی بیشتر به این مسئله دامن زدن. زمانی که ما خودمان را با شخصی مقایسه می کنیم نه به توانایی های خودمان و نه به زحمت ها و زمانی که اون فرد گذاشته توجه می کنیم و نه حتی اینکه اون فردی که الان تو اون جایگاه چه چیزهایی را از دست داده و آیا ما حاضریم برای رسیدن به اون هدف اون مسائل را تحمل کنیم؟

ما به عنوان یک فرد توانایی های خاص خودمان را داریم ودر دنیایی با وجود این همه تفاوت ها و انرژی گذاری های متفاوت بر روی مسائل نمی توانیم ۲ نفر آدم را حتی در یک خانواده مقایسه کنیم. پس اگر انسان با اعتماد به نفس را دوست دارید خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و همین طور شخصی را با شخص دیگر مقایسه نکنید.
شاید دومین عامل که می تواند اعتماد به نفس ما را بالا ببرد این باشد که قدم های کوچک برای رسیدن به هدف هایمان برداریم. گاهی وقت ها ما آرزوها و هدف هایی برای خودمان می گذاریم که با واقعیت هم خوانی ندارند.

مثلاً ما ساعاتی که درس می خوانیم ۳ ساعت در روز است ولی دوست داریم دانشگاه تهران حتماً قبول بشیم. همیشه از قدیم گفتن آهسته و پیوسته این روش همیشه جواب داده.

پس بنابراین زمانی که هدف های معقولی برای خودمان می گذاریم و برای رسیدن بهشون هر روز تلاش می کنیم احتمال رسیدن بهشون زیاد می شود و ما احساس بی کفایتی از خودمان نمی کنیم و افزایش اعتماد به نفس را هم می توانیم در خودمان احساس کنیم.

یک بخشی از به خودمان رسیدن ورزش کردن است آن هم به صورت منظم، هیچ فکر نکنید که باید از فردا ۱ کیلومتر بدوید بلکه نسبت به توانایی و بدنتان ورزش را شروع کنید ۱۰ دقیقه راه بروید و قدم به قدم بیشترش کنید.

ورزش کردن باعث تأثیرات مثبتی بر روی چشم انداز زندگی می شود و نگرش مثبت به زندگی با اعتماد به نفس در ارتباط است.

بالا بردن اعتماد بنفس

افکار منفی خودمان را پیدا کنیم ممکن این افکار مثل این برامون ظاهر بشوند که (من نمی تونم این کار را انجام بدم)،(من حتما شکست می خورم) و… این صداهای درونی کمک کننده نیستند و باعث میشوند شما را عقب نگه دارند و به هدفتون که داشتن اعتماد به نفس بالاست نرسید.

ولی حالا با این افکار چه کار می شود کرد؟ زمانی که دارید با این افکار با خودتون صحبت می کنید یک لحظه تمام تمرکزتون را روی این افکار ببرید وهمون جا بهشون ایست بدید و بهشون جهت مثبت را نشان دهید مثلاً این طوری جایگزین کنیم (من شاید نتونم خیلی عالی اون کار را انجام بدم ولی میتونم تلاشم را بکنم بهتر از هیچی)، (من شاید شکست بخورم ولی هنوز تلاشم نکردم پس چیزی مشخص نیست اول تلاشم می کنم) و… سعی کنید در روز یک فکر منفیتون را به مثبت تبدیل کنید و بعد به مرور هی این دامنه را بیشتر و بیشتر کنید.

از بهترین بودن دوری کنید سد راه افزایش اعتماد به نفس در شما می شود. خیلی از آدم ها دوست دارند همه چیز به بهترین نحو انجام بشود این شاید در نگاه اول خیلی خوب باشد ولی چون شروع یک کاری که قرار درش عالی باشیم خیلی سخته شاید هیچ وقت شروعش نکنیم و حتی باعث می شود از خودمان رازی نباشیم. به جایش بیاید روی این با همدیگه تلاش کنیم زمانی که یک کار را با همه نقص هایش فقط تمام می کنیم به خودمان افتخار کنیم مهم نیست این کار بی نقص باشه آیا کسی تو دنیا بی نقص وجود دارد؟

منابع:

Why Facebook Makes You Feel Bad About Yourself

۲۵ Killer Actions to Boost Your Self-Confidence

Biddle, S., Fox, K., & Boutcher, S., eds. (2000). Physical activity and psychological well-being. Routledge: New York.

https://www.psychologytoday.com/blog/hide-and-seek/201205/building-confidence-and-self-esteem

http://www.mindtools.com/selfconf.html

http://www.anxietybc.com/sites/default/files/Perfectionism.pdf

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید