هدف گذاری : چگونه هدف گذاری هوشمندانه ای انجام دهیم

0
1560
هدف گذاری هوشمندانه

می توانیم بگوییم که تمام تلاش های انسان ها برای رسیدن به اهدافشان است. اهداف بخشی از هر جنبه ی زندگی است. چه طوری روابطتتان را مدیریت می کنید، در محیط کار می خواید به چه چیزی برسید، چه طوری زمان های خالی خودتان را استفاده می کنید،… همه چیز به اولویت بندی شما می رسد، و اینکه چه کارهایی می خواهید در هر جنبه ای انجام دهید، آیا شما انتخاب های آگاهانه ای انجام می دهید یا می گذارید اتفاق ها شما را جلو ببرند؟

بدون هدف گذاری زندگی یک سری اتفاقات را رقم می زند که شما با آن ها جلو می روید. آیا دوست دارید به موجودی تبدیل شوید که اتفاقات اون را کنترل می کنند یا می خواهید افسار زندگی را بر دست بگیرید؟ فردی که به ماه رفت، کسی که آیپاد را اختراع کرد و… همه این ها نتیجه هدف گذاری است یک چشم انداز کلی، به همراه برنامه ریزی دقیق و تلاش مداوم شما را به هدفتون می رساند.

تنظیم هدف گذاری به روش SMART چیست؟

تنظیم اهداف به صورت SMART و پیاده سازیش ما را به اهدافمان و مقصدی که می خوایم برسیم نزدیک می کند. به جای نتیجه گیری های قطعی، مبهم و… می توانیم اهداف SMART داشته باشیم که مسیرهای قابل اطمینان را به ما نشان می دهد و به سمت یک هدف مشخص میریم و نقاط قوت روشنی را نشان می دهد و همین طور برآورد هدف را انجام می دهد. هر هدف و مقصدی از اولین تا آخرین گام می توانیم S.M.A.R.T کنیمش و به همین ترتیب به هدفمان نزدیک تر شویم.

در زندگی های این روزها یکی از مؤثرترین و در عین حال مورد استفاده ترین ابزار برای رسیدن به اهداف است. با چک لیست هایی که در این روش وجود دارد می توانیم اهداف خودمان را ارزیابی کنیم و این کار روشن می کند که چگونه اهداف به وجود می آیند و معیارهای تحقق آن ها آیا مطابقت می کند.

هدف گذاری SMART برا ی چه موقعیت هایی می توان استفاده کرد؟

چرا به یک هدف کوچک که همین الان می خواید به راهش بندازید فکر نمی کنید حالا چه شخصی باشد و یا تخصصی، برای ایجاد اهداف به صورت S.M.A.R.T آن نیاز به مطابقت با معیارهای زیر است.

 1. مشخص
 2. قابل اندازه گیری
 3. قابل پذیرش
 4. واقع گرایانه
 5. زمان پذیر

هدف گذاری هوشمندانه

مشخص(S-Specific):

دقیقاً چه چیزی را می خواهید به دست بیاورید؟ توصیف دقیق ترین چیزی که شما می خواید بهش برسید دقیقاً به شما کمک می کند تا هدف گذاری درستی را انجام دهید. خیلی تفاوت وجود دارد بین شخصی که می گوید من می خوام میلیونر بشم تا شخصی که می گوید من می خوام ماهانه ۴ ملیون درآمد داشته باشم برای ۱۰ سال آینده با تولید یک سخت افزار جدید.

سؤالاتی که ممکن است در زمانی که می خوایم تعیین هدف کنیم از خودمان می پرسیم:

  • من دقیقاً به چه چیزی می خوام برسم؟
  • کجا؟
  • چه طوری؟
  • چه زمانی؟
  • با چه شخصی؟
  • چه شرایطی و محدودیت هایی دارم؟
  • دقیقاً برای چی می خوام به این هدف برسم؟ چه راه های دیگه ای ممکن است وجود داشته باشد که به همین هدف برسم؟

قابل اندازه گیری(M-Measurable):

هدفی که شما در نظر میگیرید باید قابل اندازه گیری باشد بتوانید پیشرفت خودتان را حس کنید. برای مثال خیلی وقت ها یک شخصی را میبینیم و با خودمان میگیم دوست دارم هیکلم این مدلی شود ولی این قابل اندازه گیری نیست پس نمی تواند جزء هدف های اسمارت قرار بگیرد ولی زمانی که می گوئید من می خوام ۵ کیلو کم کنم شما توانستید هدف گذاری را به این روش انجام دهید.ما در واقع هدف قابل اندازه گیری را برای خودمان ایجاد می کنیم که بتوانیم در هر جایی از مسیر رسیدن به اهدافمان بتوانیم میزان رشد و پیشرفت خودمان را مشاهده کنیم.
و ما هدف ها را به جزء های کوچک تری تقسیم می کنیم برای مثال همین مثال وزن این ۵ کیلو کم کردن را با چه اهداف کوچک تری می خواید بهش برسید؟ اینکه تو چه مدت این کاهش وزن را داشته باشید مثلا در هر هفته ۱ کیلو این طوری هر هفته به هدفتان نزدیک تر می شوید.

قابل پذیرش یا قابل دسترس(A-Acceptable or Achievable):

لازم نیست هدف شما از دید بقیه قابل رسیدن باشد اما باید از دید خودتان هم غیر ممکن نباشد. در غیر این صورت هدفی که انتخاب کردید فقط آرزوی شماست و قابل رسیدن نیست. خوب است هدف های چالش برانگیز برای خودمان انتخاب کنیم تا توانایی های خودمان را بالا ببریم ولی باید طوری باشد که بشود بهش دست یافت.

واقع گرایانه(R-Realistic):

آیا شما هدفی را انتخاب کردید که واقعا میشه بهش دست پیدا کرد؟ در واقع می خوایم ببینیم هدف گذاری شما آیا با واقعیت بیرون می خواند! ما نمی توانیم در یک هفته ۳۰ کیلو کم کنیم. با این مدل هدف گذاری ها ما فقط طعم باخت را میچشیم.

زمان دار بودن(T-Timely):

برای تمام اهدافتان باید یک زمان مشخص داشته باشید این هم برای این است که بتوانید پیشرفت خودتان را مشاهده کنید. اهدافتان را به هدف های ۳ماه و ۱ساله و ۳ساله تقسیم بندی کنید و بعد تمام این مسیر را برای خودتان زمان بندی کنید.

Doran, G. T. (1981). “There’s a S.M.A.R.T. way to write management’s goals and objectives”. Management Review. 70 (11): 35–۳۶٫

Richman, Larry (2011). Improving Your Project Management Skills. AMACOM Division of American Management Association. p. 65. ISBN 978-0814417294. Retrieved 2013-07-11.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید